Duben 2009 EBRO

Jak jsme jeli na candáty

Je pátek 17.4 a mi vyrážíme na dalekou cestu do Španělska na horní přehradu Meqinenza. Jedeme ve složení já, Pavel, Franta, Pepa a Roman. Hlavním úkolem této výpravy je dostat loď z Čech do Španěl, kterou budeme používat při průvodcování. Při této příležitosti chceme zkusit sumíky na vábničku, i když víme že tento měsíc není příliš vhodný pro lov tohoto sladkovodního velikána, poněvadž je po tření candátů a sumci bývají nasycení. Bereme si i naše vláčáky na candoše.

Cesta ubíhá v poklidu a mi po 24 hodinách cesty zastavujeme ve městečku Meqinenza na spodní přehradě, kde nám budou kompletovat loď a osadí jí novým motorem Yamaha 50 hp. Po dohodě se domlouváme, že pro loď mi můžeme přijet v úterý. Ještě urážíme posledních 40 km a konečně zastavujeme u naší vily. Zjišťujeme , že voda v přehradě sloupla o 4 m za poslední týden a je řádně kalná. No nic. I když unavení po cestě, ale natěšení bereme vláčáky a jdeme zkusit candoše do nedaleké zátoky. Voda je opravdu moc vysoko , jsou zaplavený trávy a porost kolem přehrady. Třetím náhozem mám záběr, ale ryba padá. Pavel to samý. Po dalších pár náhozech už zdolávám prvního ostnatého krasavce. Je to krásná ryba a za pár okamžiků rybu vracím zpět do jejího rodného živlu. Za chvilku Pavel nachází pěkné místo a zdolává během chvilky 2 candoše. Po chvíli přidáváme ještě každý po jednom . Stmívá se a mi vyrážíme na naší základnu. Další dva dny chytáme stále jen ze břehu bez možnosti alespoň zavážky na sumíky, ale jsme docela úspěšní v lovu candátů jak na vláčku, tak ze dna, na rybičky. Tímto způsobem lovu chytáme úplně stejně jako u nás a jako nástrahu volíme oukleje, které se zde vyskytují ve velkém množství. Fanda zdolává na ouklej krásného sumíka. Je to boj, protože zabral na dvacítku monofil a břehy jsou plné potopených keřů a jiných překážek, ale Fanda je zkušený pardál a fousáč je za chvíli na břehu. Podaří se nám ulovit i pár slušných kaprů, i když je vidět, že se chystají splnit svojí reprodukční povinnost. Kolem břehů jsou jich snad tisíce a jsou to kapitální kusy z nichž někteří jsou jistě přes metr.

 

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření  Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření

 

Je úterý a mi si jedeme konečně pro naší novou loď na spodní přehradu. Je to krása. Loď o délce 5,45m , osazená padesátkou, to bude střela. Podle konstruktéra má jet ve třech lidech až 68 km/h. Plní očekávání spouštíme naší krasavici na vodu. Za kormidlo sedá Pavel a jede ji poprvé projet. Za chvíli se vrací se slovy: „Tak to je teda mazec“. Dnes pojedeme vláčet až za ostrov , a to znamená 30 km po vodě. Loď to zvládá bravurně, i když jsme kapánek přeložení. Po příjezdu na nové loviště zdoláváme každý pár slušných candošů. Pro náš lov volíme zátoky s hloubkami kolem 4 – 6 m s mírně svahovitým dnem s výskytem překážek ukončeným hranou . Je tady krásně. Opeření zpěváci nám k tomu hrají koncert těch nejkrásnějších melodií. Začíná se zvedat vítr. Zvedáme kotvy a vracíme se do přístavu. Po chvíli vidíme, že vítr značně nabral na intenzitě a voda začíná cákat až do lodě. Je to zatěžkávací zkouška. Vlny jsou snad 1,5 m vysoké, ale loď jede dál. Je to paráda. Asi po 40 minutách konečně přistáváme. Mokrý ale spokojený.

 

 Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření

 

Další den pro náš lov volíme zátoku, kde nefouká. I když se každý den dostáváme k vodě až kolem 10. Hodině, každý den je velice úspěšný v lovu candátů. V jedné zátoce s hodně členitým dnem ale hloubkou kolem 5 m dostávám krásný záběr a hned po záseku zažíná brzda kvičet jak o závod. Je to velká a těžká ryba a podle boje odhaduji krásného candoše. Protože chytám na dvacítku monofil a prut 10-30g, ryba je nekompromisní.Po 15 minutách krásného souboje se lodě objevuje krásný kapr. Nejprve si myslím, že je za košilku, ale ne .Naprosto regulerně spakoval moje kopyto o velikosti 8 cm. Je to krásná tmavá ryba o velikosti kolem 80 cm. Po chvíli ryba míří zpět do svého rodného živlu a mi opouštíme loviště. Protože konečně přestalo foukat, jdeme zkusit vábničku. Vybíráme si lokalitu na korytě s hloubkou kolem 16 m. Nastražujeme dva pruty. Jeden na karase a druhý na rousnice. Hned od začátku je jasné, že to nebude sranda. Ryby sice krásně reagují a zvedají se, ale jen přijedou k naší nástraze, chvíli ji pozorují a pak honem pryč. Přeci jen máme pár záběrů, ale jsou to ryby jen kolem 130 cm. Místní velikáni jsou přežraní candátů, kteří se tady třeli před nedávnem , a tudíž nemají zájem a naše lahůdky. Také teplota vody není nic moc. Kvůli tání sněhu v Pyrenejích se ochladila na 14 stupňů. V podvečer vyvážíme našim klukům pruty na sumíky. 3 pruty na kamennou montáž s candátem a karasem a 2 pruty na trhačku s candátem. Snad budou mít štěstí. Večer navštěvujeme naše kolegy průvodce s ostatních cestovek a u vínka se dozvídáme, že velcí sumci se vůbec nechytají ani na trhačku, a dokonce ani na pelety. Nejspíš se chystají pomalu do tření.

 

Další dny se věnujeme spíše vláčce a ta se zdá opravdu nejúspěšnější. Za nástrahy používáme kopyta o velikosti od 6 – 10 cm v různých barvách. Ty jak se zdá příliš nerozhodují, protože jdou prostě na všechny. Jde spíš o to, jestli se rybě trefíme před papulu. Velikost hlaviček volíme podle hloubky a reliéfu dna kde právě lovíme a to od 5 – 25 g. Podmínkou je pevný hák. Nám se nejvíc osvědčily hlavičky Mikado, které jsme zkoušeli i norských vodách při našich výletech s českou vláčkařskou reprezentací.

Pokud mám zhodnotit náš výlet v dubnu do Španěl, tak ho musím považovat velice úspěšný v lovu candátů na přívač i na rybky ze dna. Celkem jsme jich nachytali kolem 150 ks ve velikosti 35-75 cm. Sumíky jsme chytili pouze na vábničku a to 15 kousků do velikosti 130 cm. Kaprům jsme se příliš nevěnovali, ale potkali jsme pár českých part, které byly velice úspěšní. Chytali hodně ryb a mnoho z nich jich bylo přes metr. Loučíme se s krásnými zážitky, protože kde jinde si člověk zachytá lépe na candoše, než právě ve Španělsku . Více na www.sumci.com

 

Váš průvodce Michal Tichý

 


Partneři

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření CA World Fishing - rybolov, rybaření, rybářské zájezdy Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření