Ebro není jen o sumcích

 

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybařeníKdyž se řekne Ebro, tak si většina rybářů spojí tuto vodu se sumcem velkým. Myslím, že je to trošku škoda. Jednou s přehrad na řece Ebro je přehrada Mequinenza. Tato 110 km dlouhá přehrada poskytuje obrovský potenciál v lovu candátů, okounů říčních, black bassů a kaprů.

Candáti se vyskytují po celé přehradě. Od přítoku v Escatronu až po hráz v Meqinenze. Co se týče přívlače na gumy, tak bývají nejúspěšnější měsíce únor, březen, duben a pak září, říjen, listopad. Nejčastěji používané gumy jsou kolem 6-7 cm v barvách, žlutá, zelená, oranžová a stříbrná. Jedničkou v gumách za poslední rok se nám jeví firma Gunki. Hlavičky na jaro používáme 5-10 gramů a na podzim pak 10-28 gramů. Po celý rok se dá candát úspěšně lovit na troling. Woblery fungují nejčastěji v barvě výrazně zelené a to značek Manns a Rapala s ponorem od 3-9 metrů.  Velikost woblerů do 10 cm. Další úspěšnou metodou, a to i v letních měsících, je lov na vertikál. K této metodě se používají velcí smáčci a to až 30 cm dlouzí. Tento způsob lovu je super zábavička. Sledovat echolot, reagovat nástrahou na projíždějící candáty pod lodí a následný záběr, je parádní zážitek.  Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření

Okoun říční není na přehradě tolik let jako zmiňovaný candát, ale neuvěřitelně se mu v této lokalitě daří.  Rozmnožuje se a roste neuvěřitelnou rychlostí. Okouni ve velikosti nad 40 cm nejsou žádnou zvláštností. Obrovská hejna okounů se vyskytují převážně na špičkách skal při výjezdech ze zátok.  Na těchto stanovištích není nic neobvyklého nalovit i 30 kusů okounů od 35 cm na horu. Jako nástrahy jsou vhodné různé gumky a smáčci. Opět není potřeba volit velké nástrahy. Maximální velikost do 6 cm. Co okouni milují ze všeho nejvíce, jsou pilkyny o váze kolem 10-15 gramů. Není žádnou zvláštností, že při lovu okounů, jak na pilkyny tak na gumy, ulovíte kapra nebo sumíka do metru. Úlovek kapra na přívlač je dnes na Ebru naprosto běžná rutina. Souboj pak někdy trvá i půl hoďky. Já osobně poslední roky na přehradě Mequinenza lov okounů miluju ze všeho nejvíce. V našem kempu na tyto pruhované krasavce využíváme rychlé vláčecí lodě s motory 115 a 150 HP, které máme osazeny špičkovými echoloty a příďovými elektromotory. S takto vyladěnými loděmi je lov okounů o to větší zážitek. Ogoši začínají na přehradě brát řádně zhruba v polovině prázdnin. Dříve se jim moc nechce, poněvadž přehrada je narvaná jarním plůdkem a okouni mají narvané pupky k prasknutí. 

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybařeníBlack bass je mrška podšitá a lov tohoto dravce je velkou výzvou pro každého rybáře. Přečůrat tohoto fešáka a přinutit ho, aby atakoval vaši nástrahu, dá ze začátku pěkně zabrat. Co je u lovu bassů zapotřebí, je používat fluor karbon. Když ne celý návin, tak aspoň pořádný návazec. Bass má vynikající zrak a ulovit ho se šnůrou, je více méně náhoda. Jako nástrahy se osvědčily woblery a popery od firmy ILEX. Pak různí gumoví ráčci a všelijaké chlupaté potvory, které ovšem na našem trhu k dostání nejsou a je potřeba si je zakoupit za trošku větší Éčko ve Špáňu. V městě Mequinenza na konci ulice je po pravé straně pří cestě na Caspe specializovaný obchůdek s těmito nástrahami. Ceny pravda nejsou zrovna lidové, ale nástrahy v tomto krámku koupené fungují na parádu J.  

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybařeníKaprařina je na Ebru trošku nuda J. Důvod je prostý. Ortodoxní kaprař si chce vysněného šupíka vysedět. Ebro je kaprama tak narvané, že když jen trošku kapříci berou, pak není problém, za den zdolat i deset exemplářů od 80 do 100 cm. Limit 20 kg se dá během týdenního pobytu při troše snahy většinou pokořit. Kapři berou převážně po celý rok. Někdy moooc někdy méně, ale pochytat se dá v podstatě vždy. Vymýšlet nějaké složitosti a speciální montáže a nástrahy je absolutní ztráta času. Bohatě vám na týden postačí halibut pelety, kterých máme v kempu vždy dostatek, a pokud si chcete ještě více zatahat, tak se prokrmí lovné místo partiklem. U nás v kempu se loví kapři přímo pod kempem. Není problém si jít uvařit obídek a z okna koukat na pruty. Při lovu kaprů na vyvážku s větším množstvím halibut pelet na jednu montáž, cca 2 kg, není výjimkou záběr od solidního sumíka. Je pouze potřeba mít navijáky s návinem 350 metrů kvalitního vlasce o průměru 0,35 mm a použít forpas 0,50 mm a to zhruba 20 metrů. Na lovném místě není žádná vázka, a tak při troše šikovnosti a správné práci s brzdou navijáku, není problém zdolat i sumce nad dva metry.

 

Na společné zážitky v kempu sumci.com se těší

Strakoš

 


Partneři

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření CA World Fishing - rybolov, rybaření, rybářské zájezdy Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření