Lov dravých ryb
 
V dnešní hektické době plné stresu jsem se odhodlal napsat těchto pár řádků. Článeček je  zaměřený na lov dravých ryb. Metody, které zde v krátkosti popíši, jsem nabral na základě vlastních zkušeností. Možná ty z vás, kteří jsou nuceni sedět doma, tyto moje plky :-) aspoň trošičku potěší. A také doufám, že jakmile přeletí momentální virový sajrajt naši krásnou planetou, tak si na tyto řádky někdo vzpomene a budou mu u vody přínosem...
Co je o mně všeobecně známo?  Nejsem žádné přetrhdílo a s tím jsou spojené i mnou provozované metody lovu. V dnešní době, kdy je velmi populární přívlač, musím přiznat, že můj podíl vyvláčených dravých ryb mimo přehradu Meqinenza na řece Ebro je zanedbatelný. Důvod je prostý. Nemám trpělivost ani vůli celý den bičovat vodu různými nástrahami. Velmi často je záběrů a zdolaných ryb za vynaložené úsilí minimum. Je samozřejmě pravdou, že jedna z možností proč přívlač v ČR nepreferuji je, že to prostě neumím. Jen mi příjde divné, že ve Špáňu mi candáti, okouni i sumci umělé nástrahy atakují a v ČR mi na to prdí :-). Nechci tím říci, že si rád nezahážu. Jezdím i v ČR po různých vodách, hlavně přehradách, cíleně lovit na přívlač. Jen procentuelně je mnou strávený čas na vláčce při lovu dravých ryb zanedbatelný. 
 
Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření  Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření
 
Nyní tedy pár řádků, pro někoho i možná pár tipů, jaké metody preferuji při lovu štiky obecné. I když, jak jsem již zmínil, nejsem zrovna workoholik, nedělá mi problém kolem vody naťapat kolikrát i několik km, než si sednu na bobek a nahodím pruty. Když je to možné, preferuji hůře dostupná místa, kde je rybářský tlak minimální a tím pádem se v těchto místech vyskytuje větší množství bílé ryby, tím pádem i více štik. Součástí mého vybavení v batohu je vždy mačeta na vysekání cestičky a lovného místa. Nechci tím říci, že bych na cestě k vodě kácel stromy, ale v kopřivách se chodí a následně sedí velmi špatně :-).
No a nyní v čem spočívá můj hlavní trik jak dosáhnout záběru a následné fotky. Je to jednoduché. Vždy s sebou k vodě táhnu velké množstvi suchého pečiva, stačí i chleba. Dále nějaké to feedrové krmení nebo strouhanku. V první řadě si v rozmočím tvrdé pečivo, potom co je pěkně rozmočené, z něj vymačkám větší množství vody. Následně pečivo smíchám se směsí nebo strouhankou a vytvořím krmné koule. Čím více tím lépe. Metody lovu štiky prefeuji dvě. Když lovím na živou rybku a místo lovu to umožňuje, tak využívám feedrový prut v délce 3,90 m s vrhací zátěží  50 - 190 g. Vidličky pak zapíchnu, co nejvíce to jde, na kraj břehu a rybku nastražím jen pod špičku prutu. Hloubku (ponor) volím podle místa lovu a čistoty vody. Následně do místa, kde mám rybku nastraženou, začnu valit větší množství krmení. Ve chvíli, kdy mám místo zaplavené bílou rybou, je už jen otázkou času, kdy  štiky dorazí k prostřenému stolu. Vždy do krmných míst nahazuji i jeden prut na dno s mrtvou rybkou, kterou vždy stáhnu na půl z kůže a rybku vycpu polystyrénem tak, aby neležela úplně na dně. Velmi důležité je nelovit v kalné vodě jako kafe. Dále je jasné, že když zvolím revír, kde je ve vodě prd, tak toho asi moc nechytnu, ale když mám možnost lovit tam kde se štiky vyskytují, tak věřte, že to funguje na výbornou. Hejna baštících rybiček a jejich vibrace ve vodě štiky dotáhnou k vaší předložené nástraze. 
U candáta obecného se během dne zaměřuji na lov na řekách. Tato naše krásná a na baštu perfektní sladkovodní ryba se na řekách vyskytuje během dne v místech, kde je velké množství překážek. Napadané stromy jsou ideální volbou k lovu. Mezi vázkami si pak vyberu místečko klidně o velikosti 2 x 1 m, kde nahodím na dno mrtvou na půl staženou rybku. Nejraději používám ouklej, plotičku nebo perlínka. Když příjde záběr, zasekávám ve chvíli jak candát ujede s nástrahou maximálně metr. Ve večerních hodinách vyhledávam pískové pláže jak na stojatých tak i na tekoucích vodách. Na řekách mám nejraději pískové ostrůvky, na které se přemístím. Když to jde, tak se na místo přebrodím nebo přejedu loďkou. Na pískových plážích volím raději živou nástrahu a to ouklejku, kterou napíchnu za hřbet směrem co nejvíce k ocasní ploutvičce. A to z toho důvodu, aby se ouklejka co nejvíce  zvedala ode dna, tím vydávala vibrace a candát ji v noci lépe dohledal. Nenahazuji nikdy do hloubky. Volím místa od 0,5 do 1 m. Na plážích se candáti při lovu ouklejek krásně prozradí specifickým cvaknutím. Zvuk lovícího candáta je od zálovu bolena nebo puknutí od sumce lehce rozpoznatelný. 
Sumce během dne opět lovím ve vázkách. Poslední roky se zaměřuji převážně na tekoucí vody. Jako nástrahu volím nejraději chomáč rousnic. Když dojde k tomu, že mi rousnice během dne strhávají jiné ryby z háčku, pak nastražím raději na jednohák 3 - 4 ouklejky. Ty napichuji před ocasní ploutev. Nemusíte mít strach, ouklejky tím neusmrtíte. Šňůry používám o nosnosti kolem 40 - 50 kg s úzkým průměrem. Pruty pak s vrhací zátěží kolem 200 g. Ve večerních hodinách přecházím od dřev na volnou vodu. V letních měsících preferuji silně proudná místa - jezy a podobně. V těchto místech v době horka mají rybky více kyslíku a sumci se sem rádi stahují. Lovím  na místech, kde je hloubka od 0,5 - 1,5 m. Když není problém s kyslíkem, pak vyhledávám táhlá místa, zatáčky v toku a vracáky s větší hloubkou. V noci se mi nestává moc často, že by mi rousníce atakovala jiná ryba než sumík. Pokud tomu tak je, pak volím opět jako nástrahu 3 - 4 ouklejky. Možná vám příjde, že metody jsou podezřele jednoduché. Jak ale víme, v jednoduchosti je krása :-). Tím, že lovím převážně pod nohama, nikdy při lovu sumců nezapínám bílé světlo na čelovce. Využívám červené, které sumce neplaší. Také je velmi důležité si dávat pozor na hluk. Candátům je svícení a bugr, když netrvá dlouho, v celku fuk, ale sumík je mrška mazaná a lehce se vyplaší. Často, když zdolám větší rybu a musím tak použít bílé světlo, měním lovné místo. 
Poznatky, které jsem zde pro vás zveřejnil, jsem nabral na základě vlastních zkušeností. Věřím, že hodně z vás má jiné zkušenosti. Můžete se mnou nesouhlasit, protože vaše místa a metody lovu jsou odlišná a tudíž vaše poznatky jiné. Jen poprosím nevyvolávejte žádné zbytečné šarvátky v komentářích. Dnes na to není a vlastně ani nikdy nebyla ta správná doba. Jsme tady proto, aby jsme si poradili jak a na co můžeme rybku ulovit a ne proto, aby si jeden na druhém honil triko. 
Mé jméno je Pavel Straka (Strakoš). Bydlím na Severní Moravě ve městě Šumperk. Díra světa v podhůří Jeseníků. Za rybama jsem doteď ročně najezdil desítky tisíc kilometrů. V místě mého bydliště jsou vody bez ryb :-(. Pstruhovky vybraly ochranáři vysazené vydry. Na mimopstruhových svazových vodách, kterých je zoufale málo, je prd.  Vím, že Mrk je plný rybářských znalců a odborníků. Nijak nezpochybňuji ničí zkušenosti a znalosti. Jestli někdo má jiné postřehy, má naprosto stejnou možnost jako já napsat článek, poslat ho redakci a určitě tím čtenáře, včetně mě, velmi potěší. 
Kolegové rybaříci. Věřím, že se vše v dobré obrátí. Korona sajrajt půjde do řiti a potkáme se bez roušky s úsměvem u vody. 
 
 
 

Partneři

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření CA World Fishing - rybolov, rybaření, rybářské zájezdy Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření