Lov sumců na malých vodách

 

Pro ty z Vás, kteří by se chtěli lovem sumců zabývat i trošku v extrémnějším prostředí a nepasou jen po maximálních úlovcích, se pokusím poskytnout těmito řádky, fotografiemi a videem pár rad jak na sumíky vyzrát i na malých vodách. Bez použití lodě k vyvážení a jiných potřebných pomůcek, které jsou na velkých vodách, jako jsou zatopené pískovny a přehrady nedílnou součástí k lovu.

 

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření

Metoda lovu, kterou se Vám budu snažit popsat je určena na malé řeky, rybníky a potoky. Sumec se vyskytuje kromě pstruhových pásem řek v horských oblastech, snad na každém revíru. 

Podle mých zkušeností, čím menší voda, na které lovíte, tím je větší pravděpodobnost úlovku.  

Nejjednodušší metodou lovu je klasická položená, neboli na těžko. Jako nástrahu nejraději používám pijavice. Když pijavky neseženu, musím se spokojit s rousnicemi. Nevýhoda rousnice je v tom, že nám ji z háčku oškubává bílá ryba. V tomto případě musím často přehazovat, čímž samozřejmě dělám hluk a sumce si zbytečně plaším.

 

Místa lovu určuji podle denní doby. Během dne se zaměřuji na hlubší místa, jako jsou jámy v zatáčkách toku, nebo na místa plné napadaných větví. Čím více haluzí, tím lépe. Na večer se pak věnuji místům, kde jsem slyšel sumce často lovit, při předchozích vycházkách. V případě, že se mi po setmění sumec na místech, kde jsem ho na předchozích vycházkách slýchával lovit neprojeví zalovením (puknutím), stáhnu se zpět na hlubší partii toku. Ne každý večer sumec na lov vyjíždí mimo místo odpočinku.

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření

Druhou metodou, která na malých revírech funguje skvěle, je tak zvaně na vyvěšenou živou rybu. Jako nástrahu osobně preferuji perlína nebo plotici a když je nouze tak cejnka malého. Velikost nastražené ryby volím kolem 25 cm. Způsoby nastražení rybky používám pouze dva. První metodou je lov na trhačku. S tím, že k tomu musím mít s sebou u vody parťáka, který přejde na určené místo, kde bude nástraha umístěna. Na prut s navijákem se silonem o průměru 0,40 mm uváže kolega olovo o takové gramáži, aby dohodil na protější místo lovu, kde já stojím s připraveným sumcovým prutem s napíchnutou nástražní rybou. Po té, co na mě kolega nahodí olovo, já ho odstřihnu a přiváži vlasec na svoji sumcovou montáž za horní očko obratlíku nad nastraženou rybou. Nepoužívám žádné olovo ani splávek. Po té co je silon navázán na sumcovou montáž, křiknu na kolegu a ten začne svůj prut pomalu navíjet a po tom co je nástraha v místě, kde chceme lovit sumíka, odstřihne na svém prutu vlasec a uváže ho za cokoli pevně na břehu. Tímto způsobem máme umístěnou nástrahu staticky přesně v místě, kde očekáváme sumce lovit. Já vložím sumcový prut do stojanu a dopnu šňůru tak, aby nástraze lezl hřbet trošku z vody. Tím docílím toho, že nám bude nastražená rybka stále pracovat, jezdit a čeřit vodu. V případě, že se poblíž místa bude pohybovat lovící sumík, tak nám tutově zabere.

Druhou metodou lovu na živou rybu je tak zvaně přes dřevěnou vidlici. Viz přiložený obrázek. Při obou metodách lovu na živou nástrahu používám montáž jeden trojhák velikosti 2, který umístím do prsní ploutve rybky a jednohák, který je nosný a ten má rybka zapíchnutý ve hřbetu. U této metody lovu je velmi podstatné nesedět přímo u nastraženého prutu, aby jsem si sumce svými pohyby vrtěním se na židli a podobně neplašil. Velmi důležité je nerozsvěcovat žádnou baterku. Sumce lovíme na mělké vodě a ostrým světlem by jsme si ho v nočních hodinách okamžitě vyplašili.U obou případů lovu používám vždy pletené šňůry ne monofil! Jako háčky preferuji ownery.

 

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření

V případě, že byste po mě potřebovali jakoukoli další radu, jsem Vám plně k dispozici na svém telefonu 00420 608 141 948.

Za sumci.com Straka Pavel

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření

 

 

 

 

 


Partneři

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření CA World Fishing - rybolov, rybaření, rybářské zájezdy Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření