Přívlač na Ebru

Sumcová přívlačí patří vedle lovu pomocí vábničky k bezesporu k nejzajímavějším metodám  lovu této krásné a extrémně bojovné ryby. Vedete-li svou nástrahu vodou, ve které očekáváte útok opravdu silného protivníka, je každé otočení kličkou navijáku, každý pohyb prutem plný napětí a adrenalinu. Mohutným záběrem začíná to, proč jste vykonali desítky či spíše stovky hodů. Výsledek boje s velkou rybou je nejistý až do samého konce.

Cílený lov sumců přívlačí se na přehradě Meqiunenza omezuje téměř výhradně na trollig. Dovoluje-li to počasí, křižuje hladinu nad slibnými místy hned několik lodí. Často potkáte rybáře pospávající na pomalu jedoucích kocábkách,s pruty uloženými v držácích, kteří čekají na prudký ohyb prutu a zoufalé kvílení brzdy, která nemá šanci zastavit výpad unikající ryby. Pro mnohé jistě životní zážitek, ale do opravdové přívlače má hodně daleko. Počet hodů je nahrazen motohodinami, umění vést nástrahu se omezuje na regulaci rychlosti plavidla a příjemný pocit  únavy po provláčeném dni je degradován na ošetření spálených kolen a nártů krémem po opalování. Kde je dynamika, hledání zajímavých míst, opakované pokusy o změny chodu nástrahy, obměňování nástrah? Co rozebírají „trolleři“ večer u zaslouženého piva? Asi jen která část těla je pálí a kolik to stálo benzínu.

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření

Klasická sumcová přívlač je adrenalinovým sportem. Její úspěch téměř zcela závisí na schopnostech rybáře. Klíčovým faktorem je volba optimálního místa. Propátrávání volné vody bez detailních znalostí kontur dna je zdlouhavé a vede jen minimálním úspěchům. 

Hledej bílou rybu, najdeš sumce! Oblíbenou potravou sumců všech velikostí jsou hojně se vyskytující oukleje. S rostoucí teplotou vody se jejich obrovská hejna stěhují za kyslíkem. Ideálními letními místy pro cílený lov sumce a stávají různé přítoky přehrady.  V ústí i relativně malých potoků je možné chytit překvapivě velké exempláře . Vzhledem k výraznému ročnímu kolísáni výšky hladiny se meandry potoků táhnou velmi daleko do zátok a vytvářejí v mělké vodě hluboké prohlubně. Nalezení takových míst není příliš složité. Echolot je sice vynikajícím pomocníkem, ovšem nic nenahradí vlastní nohy. V okamžiku, kdy je z vašeho po pás zabrozeného kolegy  vidět jen čepice, máte téměř vyhráno. Také teplota vody je vodítkem. Mělčiny táhlých zátok se  pod španělským slunce vyhřívají na teploty blízké 40°C. Potoky potom tvoří studené pásy, bohaté na kyslík, plné kroužkujích rybek. Sumci se projevují hlasitým lovem často i v pravé poledne.  

Vysoko do potoků potom vytahují malí sumečci. Převládající velikost je do jednoho metru, ale je možné ulovit i kousky přesahující 140cm. Ulovení takových, na španělské poměry „miminek“ je napínavé s ohledem na nezbytné zjemnění nářadí.  Už samo přiblížení k rybě na ulovitelnou vzdálenost je problém. Hloubka v potocích se pohybuje kolem půl metru a ryby jsou velmi opatrné. Není výjimkou, že se k vodě musíte připlížit po kolenou. Vidíte-li vy sumce, většinou už o vás ví. Sice zůstane stát na svém místě, jistý si svým téměř dokonalým mimikry, ale všechny pokusy o ulovení se stoickým klidem ignoruje. Jediná možnost spočívá v nenápadné přiblížení k vodě. Důležitý je přesný první hod! Situaci výrazně ztěžují všudypřítomná tráva a řasy.

Klasické letní místo je vývařiště pod jezem. Do vývařišť pod jezy se stahují obrovská hejna ouklejí, které pro sumce představují snadno dostupný a zdánlivě nevyčerpatelný zdroj potravy. Ryby se prozrazují praporkováním přímo ve víru bublin pod jezem a zdá se, že ryby jsou všude. Postupem času ryb ubývá a jsou výrazně opatrnější.

V jezech je několik míst, kde se dá vláčet ze břehu suchou nohou. Jsou to místa notoricky známá. Často se na nich v průběhu dne vystřídá hned několik rybářů. Jejich nástrahy se pohybují shodným směrem mnohokrát za den a ryby na ně záhy přestávají reagovat. Chceš-li být úspěšný, vláčej jinak než ostatní. Vedení nástrahy v opačném směru sice vyžaduje zabrodit do prudce proudící vody, ale přináší úspěchy. Záběry velkých ryb jsou agresivní a brutální. Přinutíte-li sumce k záběru, zaútočí plnou silou. Při souboji potom obratně využívá proudu a všech možných překážek. Zdolávání je silové. Vyznavači jemných sestav jsou téměř vždy ztraceni. V těchto extrémních případech se za optimální dá považovat třeba prut WFT charisma s vrhací zátěží 190g a použití 420g prutu rozhodně není zbabělost, nýbrž rozumná volba.   Rovněž nosnost šňůr není radno podceňovat. Se šňůrou na 51g se cítíte docela jistí v kramflících, ovšem jen do okamžiku, kdy se potká s prvním ostrým kamenem. Abyste předešli takovým situacím, jste často nuceni za rybou plavat. Plavání za rybou s prutem v ruce určitě není bez nebezpečí. Koryto pod jezem je plné obrovských balvanů, které bezpečně spočítáte holeněmi. Pevná obuv do vody je tu nezbytností.

Mezi nástrahami se nejvíce osvědčují štíhlé modely woblerů s velkým nořítkem. Mají řadu výhod. Ve velmi krátkém čase se dostanou do požadované hloubky. Při tažení napříč vývařištěm mají tendenci se otáčet proti proudu a nejsou tak výrazně  stahovány dolů. Také gumy, rotačky a plandavky často bodují.

Slabinou většiny nástrah jsou háčky. Těžké masivní trojháky omezují chod gracilních woblerů, naproti tomu na lehké háčky zaznamenáte větší množství záběrů, ale počet zdolaných ryb dramaticky poklesne.

Podmínky na přehradě Mequinenza se neustále mění. Zatímco píši tento článek, vytrvale klesá hladina přehrady. Ryby jsou koncentrovány do relativně malého prostoru,  ve vodě se objevuje řada překážek. Zdá se, že by přívlač mohla být opět úspěšná.

  Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření

 

 

Za sumci.com Valoš

PS: nemám nic proti trollingu :-D 

 


Partneři

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření CA World Fishing - rybolov, rybaření, rybářské zájezdy Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření