Jak dosáhnout úspěchu

 

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybařeníJe několik pravidel při lovu sumce velkého, na které je potřeba se zaměřit, v případě, že chceme dosáhnout vysněného úlovku.

Můj kamarád z Jižní Moravy říká jedno základní sumcařské pravidlo, které  funguje na 100 %.

Na sumce sa chodí keď idů a ne keď možu!!!!!! Kamarád tím myslí, že když je například dusno před bouřkou, kdy se potí i dveře od chléva, je potřeba valit k vodě a vytáhnout nástrahy pod hladinu a ne se válet s milovanou ženou na dvoře u bazénu. Kdo chce být úspěšným sumcařem, musí být vždy připraven okamžitě reagovat na změny počasí, tlaku a podobně. Základem je mít doma v bazénku vždy nějaké ty nástražní rybky a v lednici nebo ve sklepě kbelík rousnic. Ti největší fajnšmekři mají i zásobičku pijavic a krtonožek.

V případě, že jste nástrahami takto vybaveni a bydlíte v lokalitě, kde se sumci hojně ve vašich vodách vyskytují, pak máte vyhráno a jste na nejlepší cestě dosáhnout skvělých úlovků.

 

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybařeníJak jsem již zmínil na začátku těchto řádků. Bouřkové počasí sumci milují a to z důvodu, že před bouřkou dojde k poklesu tlaku a veškerá ryba je nucena se pohybovat, když chce mít kyslík potřebný k životu těsně pod hladinou. To je pro sumce parádní možnost se řádně nabaštit. Veškerá bílá ryba je naservírována jak uherák ve špajzu. V tento okamžik je potřeba umístit naše nástrahy co nejblíže k hladině. Já osobně volím ponor do 1 metru.  V případě trhací montáže nepoužívám ani kačenu ani olovo, pouze zarážku s karabinou a holou montáž s rybou. Dobrá  volba, v bouřkovém období, je i tyčová bójka neboli činka, ale ne na vodách kde se hojně používá.  Zde se jí vyvaruji a to z důvodu, že sumci ji mají prokouklou a neatakují ji tak spolehlivě jako trhačku. Několik let jsem se stýkal s jedním známým, který lovil sumce ve stejné lokalitě jako já. Za prázdniny vyvezl montáže snad 30x a za celou dobu ulovil 1 sumíčka kolem 90 cm.  Já v tom samém místě i za jeho přítomnosti ulovil i 3 sumíky za jeden večer. Věčně mi volával, že má buď stržené ryby, nebo zamotané montáže. Tím chci jen upozornit na fakt, že detaily rozhodují. Je potřeba se zaměřit na vše a nic neošidit. Například stoper pod olovem, zarážkový uzel nad olovem, kvalitní obratlík a tak dále. Na vše je potřeba si dávat velký pozor, aby měl člověk jistotu, že ráno když záběr nepříjde , bude nástražní ryba stále v super kondici  a já si mohl v klidu říci - no co nebrali.  Jako nástrahu na českých vodách preferuji plotici, perlína a cejna malého(skaláka). Vyvaruji se karasovi a kaprovi. Ani lín se mi nijak dobře neosvědčil.  Kondice a nepoškození nástražní ryby při uchovávání je podstatnou součástí úspěšného lovu. Následné napíchnutí aby se ryba nemotala a pěkně makala celou noc, je také velmi důležité. V případě, že lovím s nastraženou rybou na hladině, umisťuji nosný hák rybě do hřbetu. A však při ponoru třeba jen jeden metr, umisťuji rybě nosný hák do řitní ploutve.

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření

Pro ty z vás, kteří bydlí v blízkosti větších řek, je ideální lovit sumíky na rousnice nebo pijavice klasicky na těžko. Tato metoda lovu je na řekách neuvěřitelně účinná. Stačí se řídit pouze několika pravidly.

 V případě, že je delší dobu sucho a vedro, voda se táhne jak olej, využívejte míst k lovu jako jsou splavy a jezy. Nebojte se menších hloubek , třeba i půl metru. Za teplého počasí bez srážek poklesá kyslík v řekách a bílá ryba se tlačí do proudu a vývarů. Do těchto míst nahazujte chomáč rousnic. V případě silného proudu držte prut a šňůru v ruce a čekejte až sumec bude tahat za vaše žížalky. Policajt mezi očky není vůbec zapotřebí. Sumčí záběr v ruce krásně ucítíte. Zasekněte po tom, co vám sumec potáhne nástrahu alespoň jeden metr.

Sumík se dá velmi úspěšně lovit na řekách na rousnice i ve dne. Je jen zapotřebí, aby bylo po silném lijáku, kdy se voda pořádně zakalí. Není vůbec potřeba, aby se zvedla hladina toku, jde jen o zákal, který nese potravu a sumci si jdou nacpat pupky. V případě, že dojde k rapidnímu nastoupání hladiny, vyhledávejte vracáky a nebojte se i těžkých olov o váze i 120 gramů. Policajt opět není zapotřebí. Prut držte v ruce a čekejte až sumík začne táhnout za šňůru. Nespěchejte na zásek a v klidu si počkejte až popojede vousáč s nástrahou alespoň jeden metr.  Při uspěchaném záseku si rybu jen vyplašíte, škrábnete ji akorát o kartáče a vytáhnete prázdný háček bez rousnic. Ideální pruty na tuto metodu lovu jsou v gramáži do 200 gramů v délce 270-300 cm. Navijáky jsou ideální ve velikosti 4000-6000 a šnůry o nosnosti od 35 do 50 kg.  Háčky používejte větší velikosti, aby se na něj vlezli alespoň 4 pořádní rousňáci.  

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření

Když bude velký měsíc (úplněk), věnujte se doma rodině a po večerech své drahé polovičceJ. Za velkého měsíce lítat po sumcích je na cca 90% ztráta času. Na sumíky na stoják s rybou tak i na řeku s rousnicemi choďte za tmavých večerů, bez měsíce. Čím větší měsíc tím méně záběrů. Na řekách doporučuji vyhledávat místa, kde je nízká návštěvnost našich rybářských kolegů. Večer nesviťte bílým světlem. Červené světlo na čelovce na napíchnutí nových rousnic bohatě postačí a sumce vůbec nevyplaší. Sumec je světloplachá ryba a svícením bílým světlem si jej z lovného místa vyženete. V případě, že budete muset třeba na zdolání vousáče delší dobu svítit, doporučuji, pokud vám to okolnosti umožňují, lovné místo změnit. Kolikrát postačí popojít i 100 metrů. Lovné místo nejčastěji vybírám podle teploty vody. Do cca 18 stupňů preferuji hlubší tůně a vracáky.  Kolem 22-24 stupňů lovím na táhlých úsecích se stejnou hloubkou. Čím je voda teplejší, tím více preferuji co největší proudy, jako různé úplavky a jezy. Jak jsem již psal, nebojte se malé hloubky třeba i půl metru. Sumec je ryba mrštná v proudu je jak doma.  Věřím, že vám těchto pár řádků napomůže k vysněnému úlovku.

 

Za sumci.com Straka Pavel (Strakoš)


Partneři

Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření CA World Fishing - rybolov, rybaření, rybářské zájezdy Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření Rybolov sumců na Ebru, průvodci, rybářské pobyty, rybaření