Jaro na Ebru.
V letošním roce jsem na Horní přehradě Meqinenza na řece Ebro strávil tři týdny a to na přelomu měsíce března a dubna. Jaro na Ebru je pro převážnou většinu návštěvníků ve znamení lovu candátů. I já jsem se se svými klienty zabýval převážně lovem tohoto krásného ježatého dravce. Candáti jsou v jarních měsících ve tření na mělčích zatravněných partiích a převážná většina rybářů je loví přívlačí na twistery nebo rypery. Mě osobně za poslední roky tahle metoda lovu baví ze všeho nejvíce a převážně na jaře kdy je naprosto běžné, že maximálně na třetí nához mám buď záběr zvaný kopanec, nebo zdolávám candátka. Zmiňovaný záběr ala kopanec je to nejúžasnější co mě na lovu candátů baví. Souboj pak se zaseknutou rybou, pokud tedy nemá elespoň 65 cm není nic moc,ale ten záběr je prostě něco parádního. Já osobně vláčím nejraději s dropšotovým prutem o gramáži 3-30 gramů, moji kolegové jako třeba Valošek, zas mají v oblibě pruty s celkově tvrdší akcí 7-35 gramů. Navijáčky používáme ve velikostech 3-4000 a šňůry v nosnosti kolem 15 kg. Monofily používá Valošek i Tiky ve chvíli, kdy záběry polevují a pak přezbrojí na pruty v gramáži 2-12 gramů a monofil o průměru kolem 0,15mm. Já jsem na toto příliš velký lenoch atak když candošci přestanou na chvíli v určitých místech kousat , vezmu si do ruky sumcový vláčák a vodím velké gumy a i dotěch když nezabere sumík, umí candát pěkně kopnout.Sumcovej vláčák používám v gramáži 120-420gramů, naviják ve velikosti 5.000 a šňůru na 39kg. Veškeré vybavení na lov přívlačí používáme od firmy WFT a Ryobi.
A nyní pár řádků o tom jak jsme si na jaře zachytali.
Co se týče candošků, tak ti brali od konce února až do první poloviny dubna skvěle. Na přelomu února a března byl na 14 dní v kempu Michal Tichý(Tiky) s klienty a ti si zachytali řádně. Denně chytili i 75 kusů candátů solidních velikostí. Tiky chytil vrchol tření, tak se musakramensky dařilo. Samozřejmě tím nechci zdaleka ubírat z jeho vláčkařskéhoumění. Pro nic za nic není trojnásobným mistrem světa v přívlači. Mě osobně a mým klientům brali candošci také velmi dobře, denně jsme pochytali cca 30 až 40 kusů. Co se týče kaprů, ti začali baštit naplno až od začátku dubna na cca pětimetrové hloubce, ale více o jarní kaprařině se dočtete v nejbližší době v článku od mého kolegy průvodce Valoška na našich stránkách www.sumci.com. Ten měl možnost se s klienty věnovat kaprům více než-li já a úspěšný byl nad míru.
Sumce jsem s klienty potrápil jen párkrát, převážně jsem je lovil za pomoci vábničky. Metrovek jsme nachytali bezpočet, větší ryby nám na vábkumoc nereagovali, ovšem i přesto jsme ulovili pár jedinců do sto devadesáti. Nej úlovkem byl sumík 240cm 105kg, kterého jsme s klienty Romanem a Mirkem ulovili na splavávanou. Tato krásná ryba se nechala přelstít na candátka cca 55 cm. Již několikrát jsem v minulosti slyšel různé příběhy od mých přátel z Jižní Moravy o tom, jak jim zabral sumík a po cca 30 metrech jim vletěl do stromu a vše jim urval. Do doby než se mi podařilo vyprůvodcovat sumce zmiňovaných rozměrů jsem nechtěl uvěřit tomu, že není možné sumce na tokové vzdálenosti zastavit. Ovšem po tom co kluci na střídačku zdolali z lodě stokilovou rybu po cca 40 minutách těžkého souboje s multíkem dotaženým na doraz, musím dát přátelům z Jižní Moravy za pravdu a dnes již naprosto věřím, že nejsou schopni sumce a to ještě v proudu zastavit. V letních měsících na Jižní Moravu vyrazím a o tom jak dopadnu vás poinformuji v novinkách na našich stránkách.
Jaro na Ebru na přehradě Meqinenza je pro vláčkaře rájem. Všem čtenářům těchto pár řádků doporučuji si to někdy v našem krátkém životě vyzkoušet.
Více o tom jak jsme na Ebru dopadli i další měsíce se dočtete na stránkách www.sumci.com. Hodně úspěchů nejen u vody přeje Straka Pavel(Strakoš)